החומרים מהם מורכבים חלומות
כמו ספינה נסחפת

החומרים מהם מורכבים חלומות

בפעם הקודמת הצעתי דרך לבדוק מה האוטומטים(הדפוסים) ש"תוקעים" אותנו ושהביאו אותנו למצב התקוע בו אנחנו נמצאים, ולבדוק מה הרווח שיוצא לנו מלהיות במצב הזה ומה ההפסד שנגרם לנו ממנו. הרעיון בבסיס ההצעה היה שככל שהפער בין הרווח להפסד גדול יותר(לטובת ההפסד), כך יגדל בנו הרצון להתחיל שינוי. זה היה השלב הראשון. הפעם על חשיבות החלומות שלנו כתנאי להתחיל שינוי.

השלב השני הוא להבין לאן אנחנו רוצים להגיע בעזרת השינוי – איך אנחנו פועלים? איך אנחנו מתנהגים? מה אנחנו מרגישים?. ככל שהיעד שלנו יהיה ברור לנו, נדע יותר טוב מה הדרך שיכולה להביא אותנו אליו. כמו בכל אפליקציית ניווט, כל עוד אנחנו יודעים לאן אנחנו רוצים להגיע, נוכל תוך כדי הדרך לחשב מסלול מחדש כדי להגיע בדרך שתהיה הטובה ביותר עבורנו. אם אני לא יודע לאן אני רוצה להגיע, למה שאצא לדרך?. אם יצאתי לדרך ללא יעד אני למעשה סתם משוטט.
זה מה שקרה לי ולקריירה שלי כאיש הייטק…

כשאין לי יעד, אני הופך להיות קורבן של הדרך

במשך כל שנותיי בהייטק לא עצרתי כדי להחליט מה היעד שאליו אני רוצה להגיע. לא היה לי חזון עבור הקריירה שלי. התוצאה של זה הייתה שהקריירה שלי התנהלה כמו סירה שנסחפת בים ללא כיוון. כמו אותה סירה, נסחפתי ממקום למקום. לא הובלתי את הקריירה שלי ולמעשה שוטטתי בין חברות הייטק שונות. היה חסר לי המגדלור שאליו אני אמור לכוון את הגה הסירה ואליו אני אמור לשאוף להגיע. במצב כזה כל קושי ערער אותי, תסכל אותי והעלה את אותה השאלה שוב ושוב – "למה זה תמיד קורה לי?, למה זה תמיד חייב להיות כל כך קשה?".
כשנסחפתי ללא כיוון, הרגשתי קורבן של הנסיבות. אם אני קורבן של הנסיבות אז אני למעשה לא אחראי למה שקורה. זה קורה ללא שליטה שלי ולכן אין לי מה לעשות אלא להתמודד עם מה שבא. לכבות שרפות. מחשבה די בעייתית, לא?.

ספינה נסחפת ללא שליטה
להיסחף ללא שליטה

היום המצב שונה. אני יודע מה החזון שלי. החזון שלי הוא לעזור לכמה שיותר אנשים לחיות את החיים כפי שהיו רוצים. כשאני יודע לאן אני רוצה להגיע, הקשיים בדרך הם רק חלק מהמסע ולא חסמים שמסיטים אותי לכיוונים אקראיים. אני לא כבר קורבן של הנסיבות. אני זה ששולט על הכיוון שאליו אני הולך, לטוב ולרע. אני יכול למקד את המאמצים שלי בצורה יעילה יותר כי התכלית ברורה לי. הבלוג הזה לדוגמה הוא שלב בדרך לאותו חזון, כמו גם המאמץ שאני משקיע להגיע למתאמנים גם אם אני נוסע רחוק או מאריך מאוד מפגשים ללא תמורה כשאני מרגיש שזה יסייע באותה נקודת זמן.

אם לא תחלום את זה, לא תוכל לעשות את זה

וולט דיסני אמר "אם אתה יכול חלום את זה, תוכל לעשות את זה". אני לא בטוח שזה נכון תמיד אבל אם לא אצליח לחלום על ההישג, לראות אותו בעיני רוחי, אני לא אצליח להשיג אותו. אולי אגיע אליו במקרה. האם אני רוצה לסמוך על המקרה?.

כאשר אני עובד עם מתאמנים על השינוי שהם רוצים לעשות, השלב ההכרחי הוא לחלום את השינוי. לנסח לעצמם את החזון שלהם לגבי עצמם.
אנחנו עובדים על חלום מפורט ככל האפשר וכל הזמן משפרים, משייפים ומדייקים אותו עד שהוא "יושב" עליהם נוח. כאשר החלום ברור לנו ואנחנו מתחברים אליו, הוא כמו בגד נוח שמונח עלינו בצורה הכי טובה, מחמיא לנו, התפרים לא מתחככים בגוף והתווית לא מציקה בעורף. זה לא יקרה אם החלום שלנו הוא לא אותנטי – אם אנחנו חולמים חלום של מישהו אחר (הורים או בני זוג לדוגמה), או שהחלום שלנו הוא יישור קו עם החלומות של הסביבה שלנו (בית גדול, רכב יוקרתי, מעמד…).

ישנן דרכים רבות כדי להגיע לאותו חלום, לאותו חזון שאותו אני רוצה לאמץ. תרגילים בדמיון מודרך הם הדרך המועדפת עלי אבל עם מי שמתקשה לדמיין (כילדים רובנו דמיינו משחקים, חברים, עלילות מסתוריות. אנחנו רק צריכים להקדיש יותר זמן כדי להסיר חלודה מעל המיומנות הזו) אנחנו משתמשים בכתיבה אינטואיטיבית, קלפים, ציור ועוד.

ארכיטקטורה של חלומות

החלום אליו אני שואף להגיע עם המתאמן צריך לענות בפירוט רב ככל האפשר על השאלות הבאות, שמשתנות בהתאם לנושא האימון:

     • מי אני – איך אני מרגיש ביחס לעצמי?, איך אני הולך?, איך אני מדבר?, איך הקול שלי נשמע?, איך אני מרגיש כשאני עם אנשים?.

     • איך אני נראה – איך אני מתלבש?, מה המשקל שלי(אם זה רלוונטי לאימון)?.

     • המשפחה שלי – האם יש לי ילדים?, כמה?, איך אני מרגיש עם המשפחה שלי? איך אני מרגיש עם ההורים והאחים?.

     • האם אני בזוגיות? אם כן – איך אני מרגיש בה?, איך אני מתנהל בה?.

     • מה המצב הכלכלי שלי?. במה זה בא לידי ביטוי (איפה אני גר, איך נראה הבית, הרכב…)?.

     • במה אני עוסק?. איך אני מרגיש ביחס למה שאני עובד בו?. איך אני מרגיש ביחס למקום שאני עובד בו?.

אל תגבילו את החלום שלכם רק לתחום בו אתם רוצים לעשות שינוי

 ההשפעה של אותו שינוי לא תהיה מוגבלת לאותו נושא – אם אני רוצה לשנות את אורח החיים שלי לבריא יותר, ההשפעה של השינוי הזה תהיה גם בתחום של ביטחון עצמי, מערכות יחסים ועוד ועוד. לכן אני מעודד חלומות רחבים ככל שניתן שנוגעים בתחומים רבים ככל שניתן. לפעמים החלום שמתחיל כחלק מרצון לשינוי בתחום אחד יכול הביא לתובנות נוספות בתחומים אחרים ולשינוי איכותי יותר.

אל תפסלו את החלום רק בגלל שאתם לא חושבים שהוא ניתן להגשמה או כי אין לכם מושג איך להגשים אותו

 אם החלום ניתן להשגה אנחנו כנראה לא חולמים מספיק רחוק. החלום צריך לאתגר אותנו כל הזמן כדי שלא נשקע בנמנום אלא נמשיך ונתקדם. אולי אף פעם לא נגיע אליו אבל הוא יגדיר את השאיפות שלנו ואת הדרכים בהן נפעל. 

מה יהיה הצעד השלישי?. חכו, זה יגיע.

חולמות נעימים

חלומות נעימים…

כתיבת תגובה