היום יום הולדת

היום יום הולדת

יום הולדת, כמו שנה חדשה ושאר הימים המשמעותיים בלוח השנה מספק לנו הזדמנות מסורתית לעשות סיכומים ולקבל החלטות לתקופה הקרובה. לרוב אנחנו מייצרים רשימה שעוברת איתנו משנה לשנה כמעט ללא שינוי. יש לי רעיון אחר…

יום הולדת… היום הזה בשנה שחוגגים של שנה, או לא, אבל אף פעם לא אדישים אליו. אני יכול להעיד על עצמי שאני מתנדנד בין הקצוות. יש שנים שאני מרגיש שזה יום מיוחד ( אם כי גם אז אני אף פעם לא חוגג אותו. לפחות לא מיוזמתי.), ומצד שני יש שנים שאני משתדל לא להתייחס אליו, אבל אני יודע שהוא מגיע אם אני רוצה או לא.

ניסיתי לחשוב מה ההבדל בין הפעמים שאני מרגיש שזה יום משמח לבין הימים שאני מרגיש להפך. אני מניח שמגיל מסוים אנחנו מתייחסים ליום ההולדת כאל הזדמנות לעשות עם עצמנו שיחת משוב ותיאום ציפיות. אנחנו סוקרים מאיפה באנו ולחלקנו גם מתכננים לאן הם הולכים. לקראת יום ההולדת שלי אני מתחיל להריץ בראש את רשימת ההישגים שבניתי לעצמי ביום ההולדת הקודם (בתקווה שזכרתי לעשות את זה), ולראות איפה אני ביחס לאותה רשימה. בדרך כלל אני די רחוק מלסמן וי על כולה. ככל שאני יותר רחוק מלעמוד באותם יעדים כך פוחתת ההתרגשות שלי מיום ההולדת ואני מוצא את עצמי מנסה (ללא הצלחה להתעלם ממנו).

המרוץ אחר הרשימה

לפני כמה זמן חברה טובה חגגה יום הולדת  וכל אחד הכין משהו שלא קשור לאוכל. החלטתי לדבר על יום ההולדת – קווים לדמותו או משהו בסגנון. התחלתי בלחשוב על היחס שלי ליום ההולדת שלי ולנדנדה הזו שבין ההתרגשות לניסיון לאדישות.

שמתי לב שבשנים שהכנתי רשימת הישגים נחשקים שאני שואף אליהם בשנה הקרובה נכנסתי במרץ למירוץ לסמן כמה שיותר "וי" ברשימה. בדרך כלל איפשהו במהלך שלושת או ארבעת החודשים הראשונים הקצב הואט.  שגרת החיים השתלטה ונהיה מאוד נוח לדחות את הביצוע של שאר הסעיפים ברשימה. ליום ההולדת הבא אני מגיע לאחר חודשים רבים שלא חשבתי על הרשימה משנה שעברה. עד כמה ימים לפני יום ההולדת. הכל מתחיל מהתחלה… שוב…

רשימות??? מי חושב ברשימות?

ניסיתי לחשוב למה קשה לי להיצמד לרשימה הזו?. מה גורם לזה שהיא נשכחת ונדחקת לקרן זווית עד שמגיע רגע התהילה השנתי שלה לעלות על הבמה?.

ככל שחשבתי על זה במשך הימים לפני שתכננתי להעביר את הפעילות ביום ההולדת של החברה, הגעתי למסקנה שהסיבה היא שהרשימה הייתה מנותקת מהקשר כלשהו. היא הייתה אוסף של פריטים שצריך להשיג כמו רשימת קניות במכולת. אנחנו זוכרים בעל פה את הפריטים הראשונים ברשימה, אבל באיזשהו שלב אנחנו כבר לא זוכרים מה עוד היה בה. בסוף אנחנו מוצאים את עצמנו חוזרים עם אוסף של מצרכים אקראיים שאין לנו צורך בהם, בעוד שהרבה מהדברים החשובים לא הבאנו.

אני לא חושב שאנחנו אמורים לחשוב ברשימות. משחר האנושות רעיונות, אמונות ומטלות עברו מאחד לשני בצורה של סיפור מסביב למדורה, במערה או במקומות פולחן. אנחנו זוכרים סרט שראינו בילדותנו אבל לא זוכרים רשימת מכולת מלפני כמה ימים. ההקשר של הפריטים יוצר סיפור, ולסיפור אנחנו מתחברים.

הסיפור עוזר לנו ליצור תמונה מנטלית של המטרות שלנו, ממש כמו שאתלט מדמיין בראשו לפני התחרות שוב ושוב את המהלכים שהוא עומד לבצע. מחקרים מראים שחזרה על התמונה או הסרט הדמיוני הזה בראשנו מקבעת אותם בראשנו, כמעט כאילו חווינו אותם באמת.

אנחנו זוכרים חוויות לאורך זמן ולעיתים בפרטי פרטים. לפעמים אירוע מסוים מזכיר לנו חוויה שחווינו – עד היום ריחות של מאכלים מסוימים מעלים לי בזיכרון סרטונים ברורים ועשירים בצבע של סבתא שלי מבשלת.

ככל שהדימוי החזותי הזה יתקבע לנו במחשבה, ינתחיל לזהות אותו מסביבנו יותר ויותר. כמו שנשים מספרות שכאשר הן בהריון, הן מרגישות כאילו כולן מסביבן בהריון (גברים – תדמיינו שאתם קונים רכב ופתאום נראה כאילו כולם נוסעים באותו הרכב). 

להפוך לציידים של מזל

הפילוסוף הרומאי סנקה הגדיר מזל כ"מה שקורה כשהכנה פוגשת הזדמנות". 

כאשר אנו חוזרים בראשנו על התמונה המנטלית אותה נרצה לקבע בתודעה שלנו, אנחנו יוצרים את ההכנה/מוכנות המוקדמת. אנחנו הופכים בלי להיות מודעים לציידים של התמונה הזו מסביבנו וכאשר אנחנו נתקלים במשהו שמתקשר לתמונה הזו קורים שני דברים:

        • אנחנו כבר ממוקדים בלנצל אותו לטובתנו ובכך מתקדמים בעוד צעד להגשמת התוכנית שלנו.
        • אנחנו אומרים "איזה מזל ש…".

עם התובנה הזו הזמנתי את משתתפי המסיבה לדמיין היכן הם רוצים להיות ביום ההולדת הבא שלהם. לדמיין מי הם? מה הם עושים ומרגישים? מה הם השיגו?. תמונה מפורטת עד כמה שאפשר. 

השלב הבא היה לכתוב לעצמם כרטיס ברכה ליום ההולדת הבא שלהם. כזה שיתאים לתמונה שהם כרגע יצרו בדמיון. כזה שיזכיר להם את התמונה הזו בכל פעם שיסתכלו עליו. ככל שישננו את התמונה הזו, ידעו לנצל את ההזדמנויות שיפגשו בהן כדי להגשים אותה.

נותר לי רק לאחל לכל מי שחוגג יום הולדת בקרוב – שתדעו מי האדם שאתם רוצים להיות ושתזכו להיות האדם הזה. 

מזל טוב

כתיבת תגובה